Ali ste vedeli, da ponve s pokrovi prihranijo energijo, saj pospešijo kuhanje do 30 %? To je posledica akumulacije toplote pod pokrovom. Res pa je tudi, da kuhanje s pokrovom ni primerno za vse jedi. Zato smo za vas pripravili nekaj pomembnih informacij tako o ponvah s pokrovi kot o kuhanju v njih.
- Stekleni pokrovi omogočajo spremljanje celotnega postopka kuhanja, ne da bi jih morali dvigniti. Poleg tega so trpežne, primerne za uporabo v pečici in primerne za pomivanje v pomivalnem stroju.
- Steklo je po naravi krhko in zato nagnjeno k razbitju. Stekleni pokrovi so običajno težji.
- Pokrovi iz nerjavečega jekla so zelo odporni na praske, korozijo in visoke temperature. Lahko jih pomivate v pomivalnem stroju, pečete v pečici in so običajno lažji od steklenih.
- So nepregledne, zato morate, če želite preveriti hrano, dvigniti pokrov, kar lahko moti proces kuhanja.
- Silikonski pokrovi so lahki in prilagodljivi, zato jih je enostavno shranjevati. Odporni so tudi na visoke temperature in so primerni za uporabo v pečici, celo v mikrovalovni pečici.
- Tako kot nerjavno jeklo je tudi silikon neprosojen. Pri pranju v pomivalnem stroju lahko silikonski pokrovi absorbirajo vonjave, ki nastanejo pri pranju.
Posode s pokrovi: vrste in uporaba
Litoželezne ponve s pokrovi
Odlične so za dolgotrajno uporabo in enakomerno porazdelitev toplote. Primerne so tudi za peko v pečici. Vendar so težke in zahtevajo posebno nego.
Posode iz nerjavečega jekla s pokrovi
So odporne na praske in primerne za različne načine kuhanja. Vendar pa lahko potrebujejo več maščobe, da hrana ne porjavi.
Ponev s pokrovom, ki se ne prijema
Zato jih je mogoče kuhati skoraj brez maščobe in jih je enostavno čistiti. Vendar so občutljive na praske, njihova površina pa se lahko pri visokih temperaturah poškoduje.
Jeklene ponve s pokrovi
So trpežne in vsestranske, njihova površina pa se ob pravilnem ravnanju naravno ne prijema. Po navadi so težke, zlahka se pregrejejo in zahtevajo posebno nego.