Jeklo: Je lažji od litega železa, vendar še vedno precej težak. Njegova prednost je, da se hitro segreje in enakomerno razporedi toploto po celotni površini, zato je idealno orodje za pripravo mesa. Vendar je treba tudi pri jekleni ponvi za steake upoštevati nekatera pravila čiščenja in naknadnega vzdrževanja. Preberite vse o jeklenih ponvah.
Litij: Težka je, a hkrati zelo vzdržljiva, predvsem pa lahko dolgo časa vzdržuje stabilno visoko temperaturo, kar je bistvenega pomena za pripravo zrezkov in drugega mesa. Pri litoželeznih ponvah za steake morate upoštevati, da zahtevajo posebno vzdrževanje. Preberite več o litoželeznih ponvah.
Iz nerjavečega jekla: Tašča za steake iz nerjavečega jekla je odlična izbira za vse udobne kuharje, saj združuje prednosti hitrega in enakomernega segrevanja, razmeroma enostavnega čiščenja in nezahtevnega vzdrževanja. Želite vedeti več o ponvah iz nerjavečega jekla?
Nelepljive površine: Če ste ljubitelj nelepljivih površin, potem na primer posezite po titanovi ponvi za steake. Zagotovo vam bo všeč, saj je lahka in enostavna za čiščenje, pri čemer večina proizvajalcev navaja, da jo lahko pomivate v pomivalnem stroju. Toda resnica je, da ponve z nelepljivo površino niso primerne za doseganje zelo visokih temperatur, ki so bistvene za pripravo popolnih zrezkov. Spoznajte se na ponve z neprebojnim prijemom.
Zakaj vaš domači zrezek nima takšnega okusa kot tisti iz vaše najljubše restavracije? Skrivnost je morda v ponvi. Sočna notranjost in popolna skorja? To lahko dosežete le s pravo ponevjo. Večina profesionalnih kuharjev za zrezke priporoča ponev iz jekla ali litega železa. Razložili vam bomo, zakaj, ter si ogledali prednosti in slabosti drugih materialov.
Najboljše ponve za steake po ocenah naših strank
- Velikost: Izbira velikosti je odvisna izključno od tega, za koliko ljudi boste kuhali. Ne pozabite, da manjša kot je ponev, lažja bo, lažje jo boste očistili in tudi shranili.
- Združljivost: Ne pozabite preveriti, ali je ponev za steake primerna za vašo vrsto kuhalne plošče.
- Žlebljenje: Če kupite ponev za peko na žaru, bo imela na dnu značilno rebro, ki zmanjšuje nevarnost, da bi se meso med peko prijelo.
Kako očistiti ponev po peki zrezkov na žaru?
Litij: Po ohladitvi obrišite s papirnato brisačo ali zdrgnite s čopičem, da odstranite ostanke hrane. Ne uporabljajte detergentov. Nato posodo posušite in jo naoljite.
Jeklo: Po ohladitvi obrišite s papirnato brisačo, če to ne zadostuje, očistite s toplo vodo in mehko gobo, izogibajte se abrazivnim materialom. Nato ga posušite in lahko ga natrete z oljem.
Iz nerjavečega jekla: Po ohladitvi odstranite večje ostanke hrane, nato pa jo operite s toplo vodo in malo detergenta na mehki gobici. Na koncu temeljito posušite.
Površina, ki se ne prijema: Uporabite mehko gobo in blag detergent ali pa jo dajte v pomivalni stroj. Izogibajte se vsem abrazivnim čistilom. Temeljito posušite.
Pri čiščenju ponve za steake vedno upoštevajte navodila proizvajalca.
- Redko: 2-3 minute na vsaki strani.
- Srednje pekoče: 3-4 minute na vsaki strani.
- Srednja: 4-5 minut na vsaki strani.
- Dobro pečeno: 5 minut ali več na vsaki strani.